Aselsan’ a Staj Başvuruları ve Süreçleri [2013]

Merhaba Arkadaşlar,

Sizlere Aselsan (Askerî Elektronik Sanayii)’ da staj yapmak için başvuruların nasıl yapıldığından ve kabul edildiğiniz takdirde sizleri ne gibi süreçlerin takip ettiği konusunda bilgiler vereceğim. Bu yazıyı yazma sebebim, zamanında başvuru yaparken “neye dikkat etmeliyim, nasıl başvuruluyor, ne zaman başvuruluyor” gibi soruların yanıtlarını internette bulamamamdan dolayıdır. Yazımı parça parça değilde, bir bütün olarak, zamana yayarak yazacağım.

Bu yazıyı okuyorsanız şayet, ASELSAN hakkında pek çok bilginiz olduğunu söyleyebiliriz. Ama yine de bir kaç paragraf ile özetler isek ASELSAN;

aselsan_logo

Askerî Elektronik Sanayii (ASELSAN), 1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme cihaz ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulmuştur. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ‘nın bir kuruluşudur. Kuruluş sürecinde Mehmet Hacim Kamoy’ un katkıları vardır. Yatırım çalışmalarını kısa sürede tamamlamış ve 1979 yılı başlarında Ankara Macunköy tesislerinde üretim faaliyetine geçmiştir.
ASELSAN, kuruluş yıllarından bu yana ileri teknolojiye dayalı olarak, programlı bir şekilde müşteri ve ürün yelpazesini genişletmiş olup, bugün modern elektronik cihaz ve sistemler geliştiren, üreten, tesis eden, pazarlayan ve satış sonrası hizmetlerini yürüten entegre bir elektronik sanayii kuruluşu haline gelmiştir.
ASELSAN, farklı yatırım ve üretim yapısı gerektiren proje konularına bağlı olarak Haberleşme ve Bilgi Teknolojileri Grup Başkanlığı (HBT), Savunma Sistem Teknolojileri Grup Başkanlığı (SST), Radar Elektronik Harp İstihbarat Grup Başkanlığı (REHİS), Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik Grup Başkanlığı (MGEO) olmak üzere dört ayrı grup başkanlığını yapısında bulundurmaktadır. Ankara’da Macunköy, Akyurt ve Teknokent’ te yerleşik üç ayrı tesiste üretim ve mühendislik faaliyetlerini sürdürmekte olan ASELSAN’ın Genel Müdürlüğü Ankara, Macunköy’de bulunmaktadır.
ASELSAN, profesyonel telsiz, PMR telsiz gibi sivil ürünlerini 2006’da kurduğu AselsanNET Ltd. Şti. aracılığı ile yürütmektedir. AselsanNET’ in genel müdürlüğü Ankara’ da olup, İstanbul, İzmir Bölge Müdürlükleri ve yurt çapına yayılmış olan bayileri ve yetkili servisleri ile satış ve satış sonrası hizmetlerini yürütmektedir.
Çeşitli ülkelerde temsilcilikleri bulunan ASELSAN, ilk yurtdışı şirketi olan ASELSAN BAKÜ şirketini, 1998 yılında Azerbaycan’da kurarak faaliyete geçirmiştir. ASELSAN ayrıca TÜMAKÜDER’ e üyedir.

Başvurular Ne Zaman Alınıyor?

Bence ASELSAN’ ı ASELSAN yapan, oturmuş yapısı, kurumsallığı bir nevi askeri düzeni diyebilirim(Not: ASELSAN, askeri bir kurum değildir. ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının bir kuruluşudur ve Anonim Şirket(A.Ş)tir). Araştırmalarıma göre her yıl Mart ayında üniversite başvuruları alınıyor. Bu sene de 2013 stajı için yine Mart ayında başvurular alındı.

Başvurular Nasıl Yapılıyor?

ASELSAN’ da staj başvurusunda bulunmak istiyorsanız, Mart ayı içerisinde aselsan.com.tr yi takip edin. Başvurular site üzerinden yapılıyor. Menü‘ den İnsan Kaynakları’ nı seçiniz. Sol tarafta Üniversite Staj Başvuruları adında bir sekme ile başvuru formunu içeren bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Burada size sorulan soruları özetleyecek olursak;

Okuduğunuz Üniversite

Okuduğunuz Bölüm

Not Ortalamanız

Stajı hangi tarihlerde yapmak istediğiniz (3 seçenek: Haziran, Temmuz, Ağustos)

Stajınızın zorunlu olup olmadığı (Sigorta için)

CV’ niz (CV’ nizi sisteme upload ediyorsunuz)

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, ODTÜ, Hacettepe ve Bilkent gibi Türkiye’ nin seçkin üniversitelerinden öğrenci alımı yapıldığı doğru (Nerden Biliyorsun? Birazdan bahsedeceğim) ancak bu, siz bu okullarda okumuyorsanız ASELSAN sizi staja almaz demek anlamına gelmiyor. Eğer gerçekten kendinize güveniyorsanız, başvurmaktan hiç bir zarar çıkmaz. Başvurun!

Başvurular Ne Zaman Açıklanıyor?

Nisan ayının 2. ya da 3. haftasında kabul edilen stajerlerin mail adreslerine, kendilerinin ya da bir yakınlarının belirli bir tarihte ASELSAN Macunköy’ de olmaları, gerekli belgeleri getirmeleri ve staj kabul mektuplarını almalarını isteyen bir mail atılıyor.

Bu tarihte mayıs ayının ilk haftasonu olmuştu. Yalnız şunu belirtmekte fayda var. Burada anlattığım tarihler 2013 yaz stajı içindir. İlerleyen senelerde (pek sanmıyorum ama) olası bir değişiklik ile bu tarihlerde oynama yapılabilir. Ancak az çok birbirine benzeyecektir. Takip etmenizde fayda var.

ASELSAN’ a ilk adım;

Ankara’ da Aselsan’ ı bulmak için dert etmeyin. Bir şekilde Kızılay’ a ulaşabiliyorsanız, Kızılay’ dan Metro’ ya binerek Macunköy istasyonunda inin. Çıkışlara yöneldiğinizde ve Aselsan çıkışından çıktığınızda tam karşınızda Aselsan binalarını göreceksiniz. Yalnız giriş kapısı(ana nizamiye) yan tarafta. (Not: Sadece kabul mektubunuzu almaya gittiğiniz gün ve stajınızın ilk günü ulaşımızını kendiniz sağlıyorsunuz. Diğer günler Aselsan’ ın kendi servisleri ile -yaklaşık 200 servis- bütün personelin ulaşımı sağlanıyor. Buna stajyerler de dahil oluyor.)

Giriş kapısına yaklaştığınızda sizi güvenlik görevlileri, bizim staj için geldiğimizi anlayarak yönlendirmeler de bulunuyorlar. Zaten öncesinde hazırlıklar yapıldığı belli oluyor. Her dönemeçte sizi buradan gideceksiniz, şuradan döneceksiniz gibi yönlendirmeler ile spor salonuna ulaştırıyorlar. Spor salonuna girdiğinizde ise yaklaşık 5 masa sizi bekliyor oluyor. İlk masa da geldiğinizin onaylanması için isminizi yetkiliye söyleyerek bilgisayardan girişte bulunuyor. Bir sonraki masada evrakları veriyorsunuz. Diğer masada ise, A-Z soyadına göre sıralı stajer listeleri var ve isminizi A4 listelerinden bulup imzalıyorsunuz. Yukarda birazdan bahsedeceğim dediğim konu burasıydı. İsmimi listede ararken özellikle ismim ile değilde okulum “Melikşah Üniversitesi” ile aradım, kendimi bulana kadar gerçektende yukarda saydığım üniversitiler çoğunlukta idi, fakat dikkatimi çeken, Cumhuriyet Üniversitesi’ nden, Ankara Üniversitesi’ nden, Marmara Üniversitesi’ nden ve başka diğer üniversitelerden de stajyerlerin olduğu idi. İmzayı atarak diğer masaya geçiyorsunuz ve Staj kabul mektubunuzu alıyorsunuz. Staj yapacağınız tarih sizin belirlediğiniz tarih aralığında oluyor (istisna var mıdır bilmem), ve CV’ nizde bulunan özelliklere göre sizi HBT, SST, REHİS ve ya MGEO gruplarından birisinde ilgili olduğunuz departmana kendileri atıyorlar.

Bundan sonrasında ise mektubu okulunuza veriyor ve o tarihlerde sigortalanmış oluyorsunuz.

Bundan sonrası finalleri halletmek ve tarihi beklemek..

ASELSAN’ da ilk gün;

Eveeet, bugün 10 Haziran 2013, ASELSAN stajımın ilk günündeyiz, önceleri size mail ile yanınızda getirmeniz gerekenleri söylüyorlar. Sizin gireceğiniz sene bu evraklar değişebileceğinden onlardan bahsetmiyorum, ama tipik staj evrakları diyebiliriz. İlk olarak ana nizamiyeden üstünüz aranarak giriş yapıyorsunuz ve orada isminizi onaylatıyorsunuz. Şunu not olarak söylemekte fayda var, sakın benim gibi ilk günden sırtınıza laptopunuzu almayın, ben aldım büyük bir hata yaptım -ki büyük ihtimalle stajımın tamamında da götürmeyeceğim laptopumu çünkü oradaki bilgisayarları kullanıyor olacağız- :) Sadece yanınıza evraklarınızı bir dosya içinde alın yeter. Evet nizamiyeden çıktıktan sonra yine spor salonuna giderek, öncelikle orada getirdiğiniz evrakları teslim ediyor ve gerekli taahhütnameleri, brifingleri imzalıyorsunuz. Sonrasında ise “Stajyerlere Yönelik Oryantasyon” sunumlarına geçiliyor. Sunumların bitiminden sonra MGEO da staj yapıcak olanlar Akyurt tesislerine, SST, HBT ve REHIS’ te staj yapıcak olanlar ise Spor salonundan diğer binalara aktarılıyor. Ve herkes görev yapacağı bölümlere ayrılarak, bir ay boyunca çalışacağı ortam görülüyor. Ben REHIS Görev Yazılımları’ nda staj yaptığım için, ortam ilk gördüğüm kadarıyla gayet güzeldi.. Bugünlük bu kadar, bize verilen dökümanlar arasında ilk hafta tamamen stajlerin oryantasyonu ve eğitimi üzerine..

ASELSAN’ da ilk hafta bitti;

Evet, zaman su gibi akıp geçiyor adeta.. Bir hafta ne de çabuk geçti.. Bu bir haftayı özetleyecek olursak, tamamen ASELSAN’ ı tanımanıza yönelik oryantasyonlar yapılıyor. İlk iki gün etkili sunum teknikleri, etkili iletişim, etkili konuşma gibi kişisel gelişim üzerine olan eğitimler verildi. Diğer günler ise, SST, HBT, REHIS ve MGEO bölümlerinden, ilgili yönetici ve mühendisler gelerek bizlere bölümlerini tanıttılar ve neler yapılması gerektiğini, neler yapılmaması gerektiğini, nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattılar. Bazı bölümler gayet keyifli geçse de bazı bölümler ister istemez “Bir ağırlık çöktü” havasını oluşturabiliyordu. Zaten ister istemez sunumu yapacak olan kişi en başta sizi uyarıyor: Arkadaşlar son anda hazırladım bu sunumu, son anda haberim oldu(Ben sunumu okuyacağım, siz uyuyabilirsiniz).Bu gibi durumlarda uyuklamanız yerine yanınıza kitap götürmenizi tavsiye ederim.

İlk hafta kimse bölümünde, çalışacağı ekibi, çalışacağı projeyi, çalışacağı konuyu bilmiyor. Zaten dediğim gibi ilk hafta eğitimler ile geçiyor. Ancak ben yerimde durur muyum. Normalde hiç çekinmeyen ben, ASELSAN’ ın vermiş olduğu bir “ağırlık” ile çekinsem bile, bölümüme neredeyse her gün gittim, sekreter ablamıza “mühendislerimiz belli oldu mu” sorusunu bu süreçte 4-5 kere tekrar etmişimdir. Burada bu konuyu ele almak istiyorum. ASELSAN Eğitim Müdürlüğü’ nün izlediği bu yol bence çok ideal bir yol değil. Tamam bir hafta boyunca tabi ki eğitimlerimizi alalım fakat bence bölümlere de haber verilmeli ve bölüme gelecek olan stajyerler ilgili olduğu alana göre önceden dağıtılmalı. Ki ben hafta sonumu boş geçirmemek için perşembe günü daha gruplarımız belli olmasa bile bir mühendisle konuşup anlaşmıştım. Cuma günü staj çıkışı da o konu ile ilgili detaylı anlatılan bir kitap alıp hafta sonu ona çalıştım.

ASELSAN’ da ikinci ve diğer haftalar;

Aslında buradan sonra anlatacaklarım, biraz daha detaya giriyor. Yazılan kodlar, yapılan çözümler ve algoritmalardan vs bahsetmeyeceğim. Sadece naçizane önerim staj defterinizi son güne bırakmayın :) Mümkünse her cuma günü o haftanın raporunu yazın. Staj bitimine bir kaç gün kala sorumlu mühendisinize sayfaları onaylaması için bırakın, son güne sıkıştırmayın :) Ben şahsen sorumlu mühendisime imzalatacağım raporları son güne bırakmıştım ve biraz koşuşturmalı bir gün olmuştu. Projeyi yaparken, “Bugün biraz staj raporunu yazsam iyi olacak” cümlelerim çok olmuştu, hatta bunun için fazla mesaiye bile kalsam da, yine de kodlarla geçirmiştim vakitlerimi. Haaa, eğer raporunuzda projenizin ekran görüntülerinden ve kodlardan hiç bahsetmeyecekseniz, zaten evinizde akşamları yazabilirsiniz.. Fakat malum, Aselsan’ daki gizlilikten dolayı, kodları ya da dökümanları dışarı çıkartmak baya zor. Sorumlu mühendisiniz raporunuzu onayladıktan sonra, yine sorumlu mühendisinizin doldurduğu staj değerlendirme belgenizi, eğitim müdürlüğünden kapalı zarf içinde alabilirsiniz.

Umarım sizler için yararlı olur :)

Sorularınız olursa çekinmeden yazabilirsiniz.

Hoşçakalın

 

Edit 1 (Mart 2014):

Yazıma göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederim. Umarım faydalı olmuştur. Sorularınızı alt kısımdaki kutucuğu doldurarak sorabilirsiniz. Yalnız sorularınızı sormadan önce sorulan önceki soruları okumanızı tavsiye ederim.

 

Edit 2 (Nisan 2015):

Yıldan yıla göre Aselsan’ ın online başvuru sisteminde iyileştirmeler/düzenlemeler ya da ekleme/çıkarmalar olabilir. Bu nedenle bu yazının haricinde istenen/istenmeyen belgelere dikkat ediniz.

81 Responses to “Aselsan’ a Staj Başvuruları ve Süreçleri [2013]”

 1. Berna Cevapla

  Mrb. Benm adım berna bn üni ögrencisi değilim fakat lise staj için aselsana alınma asamasındaym belki sizede yaplmştr blmiyorum ama saglık raporu için aselsanda muayene yaplması için tarih verdiler bu muaynede herseye öznle bakılıyor mu ? birde ilk gn kaçta gtmiştinz ayrıca sonra servis planlaması nasl oldu bunlarıda yazarsnz cok sevinirm

  • tahameral Cevapla

   Merhaba Berna,
   Lise staj süreçleri ile ilgili maalesef bir bilgim yok. Bizden sağlık raporu istememişlerdi zaten. Ancak bölümden bölüme değişiyor olabilir.
   İlk gün kaçta gideceğin size verilecek olan kağıtta yazıyor olacak. Yine aynı şekilde ilk gün oturduğunuz semte göre size servis numarası veriyor olacaklar. İş çıkışı o servisin şoförüne tekrar sorabilirsin.. Başarılar :)

 2. ayhan Cevapla

  mrb ayhan ben erciyes üniversitesinde uçak gövde motor bölümü okuyorum bu sene stjım var buraya bende başvurabilirmiyim

  • mehmettahameral Cevapla

   Merhaba Ayhan,
   Aselsan’ da uçak gövde motor bölümünden alım yapıyor mu bilmiyorum. Yanlış yönlendirmiş olmayım seni ama sanırım almıyorlar. Ama başvurabilirsin tabi, en fazla herhangi bir dönüş olmayacağı için başka firmalar ararsın. Denemekten zarar çıkmaz. Sana önerim TAI(TUSAS), orası mutlaka uçak gövde motor bölümü stajyer alımı yapıyordur.
   İyi çalışmalar,
   Taha

  • mehmettahameral Cevapla

   Merhaba Mehmet,
   3.00′ ın altındaki ortalamalar direk online sistemdeyken eleniyor diye biliyorum. Online başvurudan sonra başvuru kodu üretiliyor ve bu kod ile beraber transkriptini, öğrenci belgeni, CV’ ni vs ASELSAN’ a postalıyorsun.. Online sistemden elenenlerin postalarına da bakmıyorlardır muhtemelen..

 3. MERYEM Cevapla

  Ben lise ögrencisiyim. Lise bilişim teknolojileri alanından web programcılıgı dalından ögrenci alıyor musunuz??

 4. Yelda Cevapla

  Peki sadece 3.sınıfların başvurabildiği duyumlarını aldım. Bu doğru mu? Yoksa 2.sınıflar da başvurabilir mi?

  • mehmettahameral Cevapla

   Evet, sadece 3. sınıfı bitirmiş 4. sınıfa geçmiş olanlar kabul ediliyor. Çünkü Aselsan’ a staja gelecek olan öğrencilerin belirli bir alt yapıya sahip olmaları bekleniyor.

 5. Arife Cevapla

  merhaba mehmet taha..ben Gaziantep Üni de Elektrk Elektronik Müh ıkıncı sınıf öğrencisiym ve bu yaz bizimde zorunlu stajımz olcak herkes gbi bnde Aselsan da staj yapmak ıstıyorum..sen stajını yaparkden hiç mi sınıf ögrencisi yoktu ? basvuru yapmalı mıyım yinede ?

  • mehmettahameral Cevapla

   Merhaba Arife,
   Ben bizim bölümde(REHIS) staj yapan hemen hemen her stajyer ile tanışmıştım bir ay içerisinde, bizim bölümden 2. sınıftan 3. sınıfa geçen hiç yoktu. HBT ve SST den de tanıştığım oldu fakat onlarda maalesef 4. sınıfa geçmişlerdi. Herkese de zaten sen kaçıncı sınıfsın diye sormadım :) Dediğim gibi ASELSAN belirli alt yapıya ulaşmış stajyer arıyor. Sorumlu olduğunuz mühendis öncesinden bir CV’ nize bakıp ona göre proje veriyor. Bu sene başvurabilirsin, sıkıntı yok, belki kabul bile edilebilirsin ama adın sadece ASELSAN’ da staj yaptı olur, bunu sanırım sende istemezsin, gerçek projelere dahil olup güzel şeyler öğrenmeyi sende istersin diye düşünüyorum :) Bir sene daha kendini geliştirip tekrar başvurmanı tavsiye ederim.
   Başarılar.

 6. selin köse Cevapla

  Merhaba ben selin lise 3.sınıf öğrencisiyim bu sene staj başvurusu yapacağım acaba kız öğrenci alıyorlar mı bilmiyorum ve aldıkları belli liseler mi var yok sa her hangi bir meslek lisesinden alımıyorları mı bu konularda beni bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  • mehmettahameral Cevapla

   Merhaba Selin,
   Lise öğrencilerinin stajı konusu hakkında bir bilgim yok. Fakat üniversite stajı için bayan stajyer alıyorlar tabi neden almasınlar :)
   Başarılar.

 7. ONUR Cevapla

  Merhaba, ben şehir dışında 2. sınıf elektrik-elektronik müh. okuyorum. Acaba ASELSAN’da sta yapabilmek için başvuruya nerden başlamam gerekiyor, beni biraz bilgilendirebilir misiniz ??

  • mehmettahameral Cevapla

   Merhaba Onur, ASELSAN’ ın vermiş olduğu bilgiye göre; “2014 Yılı yaz döneminde ASELSAN’da staj yapmak isteyen yükseköğretim (Lisans) öğrencilerinin başvuruları, 01-31 Mart 2014 tarihleri arasında internet üzerinden alınacaktır.”
   Başvuruyu da http://www.aselsan.com.tr/Content.aspx?mid=320&oid=671 bu adresten yapmanız gerekiyor. Sonrasında sistem sizi yönlendiriyor zaten. Fakat şunu da not olarak düşelim: ASELSAN, 3. sınıftan 4. sınıfa geçecek olan öğrencileri staja kabul ediyor.
   İyi çalışmalar.

  • mehmettahameral Cevapla

   Merhaba,
   Belirttiğim kriterlere uyuyorsanız mutlaka başvurun. Torpilden kasıt nedir? Bazı insanlar referans ile torpil olayını karıştırıyorlar. Sizinde eğer size kefil olabilecek hocanız, ya da bu alanda kendini ispatlamış tanıdıklarınız(akraba, eş dost dışında, sizi sıfırdan tanımış ve yorum yapabilecek kadar tanıyan) var ise, mutlaka belirtin, ki başvuru esnasında zaten isteniliyor.

 8. Mehmet Cevapla

  Merhaba,

  öncelikle verdiğin bilgiler için teşekkürlerimi sunuyorum. Sorularıma gelecek olursak: Ben yurt dışınde makina mühendisliği okuyorum. Aselsanda yurt dışından stajer alıyor mu? Bir makina mühendisi olarak Aselsanda görev alabilme olasılığı ne kadar? Sonuç olarak daha çok elektroteknik ve bilgisayar mühendislik alanını kaplıyor aselsanın faaliyetleri?

  Saygılarımla
  Mehmet

  • mehmettahameral Cevapla

   Merhaba Mehmet,
   Faydalı olmuşsa ne mutlu.. Yurt dışında hangi üniversitede okuduğun önemli birazcık, not ortalaman da iyiyse sorun yok gibi.. Şunu söylemekte fayda var, elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendisi sayısı kadar makine mühendisi alımı yapıyor Aselsan..

 9. SONGÜL Cevapla

  merhaba bende aselsan da staj yapmak istiyorum aam bişey öğretmedikleri konusunda duyumlar alıyorum.Bölümüm bilgisayar müh. bana yardımcı olacak projeler, yazılımlar yaptırıyorlar mı ?Şimdiden teşekkürler.İyi akşamlar ….

  • mehmettahameral Cevapla

   Merhaba, bu biraz şansa biraz da senin girişimci kişiliğine bağlı diyebilirim. İlk hafta oryantasyon ve eğitimler ile geçiyor. Zaten kimse sizden bu hafta bir şeyler yapmanızı istemiyor. Bazı stajyerler “bize göre hava hoş” modunda oluyorlar :) Bana göre aslında o ilk hafta, stajınızın geri kalan kısmını etkileyen hafta.. Diyelim ki staja kabul edildin.
   Biraz şansa bağlı derken, supervisor ının kim olacağı, ne görev yaptığı vs çok önemli. Ben bizim bölümde 1 ay boyunca Free NAS ı kurmaya uğraşıp da kuramadan stajı biten ITU’ lü arkadaşımı biliyorum, aynı bölümdeydik, hatta aynı servisteydik :) Ona göre de hava hoştu açıkcası, ama sorsan “birşey öğretmediler” de diyebilir. İnsanlar..
   Biraz da girişimci kişiliğine bağlı derken, ben o ilk hafta her gün bölümüme gittim gittim geldim, mühendislerle tanışmaya başladım, sekreteri sürekli rahatsız ettim 😀 “Supervisor’ ımız hala belli olmadı mı” falan diye. (Tabi bunu burada yazıyorum, ne kadar doğru orası tartışılır, sizlerde bu yazıları okuyunca sürekli rahatsız etmeyin de 😀 ) O da bir hafta boyunca hayır olmadı haftaya olur dedi hep 😀 Bir gün bölümdeki koridordan geçerken mühendislerin konuşmalarını duydum. (Birisi bölümümün yani REHIS Görev Yazılımları’ nın genel müdür yardımcısı, diğeri bölümün grafik tasarımcısı, diğeri ise supervisor um olacak kişi olan takım lideri elektrik elektronik mühendisi) O anda onlarında yeni başladıkları yazılımdan bahsediyorlardı. Tasarımcı yazılımın iconlarını görsellerini vs hazırlıyordu, elektrik elektronik mühendisi ise C dilinde gömülü yazılım yapıyordu. Bende hemen atladım, “Aaa dedim bunu ben yaparım nasıl bir şey olacak diye :)” biraz konuştuktan sonra onların takıma girdim ve Java dilinde Swing ile bir arayüz yazılımı yapacaktım ve her şey dinamik bir şekilde ekrana çıkacaktı. Butonlar, iconlar, dinamik oluşan butona tıklandığında oluşacak dinamik bir yapı vs vs :) Java’ da kendime güveniyordum fakat Swing’ i sadece JFrame JButton kadar biliyordum. O haftasonu Swing kitabı aldım ve yaladım yuttum kitabı. Ufak denemeler yaptım. Çalışmaya başladığım da önümde ciddi ciddi programa ait dökümanlar geldi, toplam 35 sayfalık hangi olaylarda nelerin olacağı ile ilgili briefing dökümanı. İşte aslında öğrenme budur. Bir proje alırsınız ve yapmaya başlarsınız, takıldığınız yerlerde aynı sizin gibi o yollardan geçmiş tecrübeli birine bir şeyler sorarsınız ve onlar da size yol gösterir. Eğer ki öğrenmekten kastınız daha farklı ise, BilgeAdam gibi çeşitli kurumlardan eğitim alabilirsiniz..

 10. Emrullah Cevapla

  iyi günler beyefndi bende mekatronik mühendisliğinde okuyorum ve aselsanda staj yapmak stiyorum malum ülkemizde torpil söz konusu 😀 buraya alınabilmem için ne yapmalıyım ?

  • mehmettahameral Cevapla

   Bu konu hakkında soru sorulmuştu, yukardaki yorumlara göz atmanı tavsiye ederim. Ayrıca, öyle bir şey varsa bile 3-5 kişi oluyordur olmuyordur. Hadi 10 kişi olsun. Kriterlere uyuyorsan, geriye kalan yüzlerce kişi içerisine girebilirsen ne mutlu :)

 11. Furkan Cevapla

  İyi günler kolay gelsin,ben belgeleri verdikleri adrese gönderdim.Ancak bana Ptt’den mesaj gelmedi ulaştı diye,Ptt’ye telefon açtığımda ise bana; aselsanın posta kutusu kiraladığını ve zamanı gelince gelip alacaklarını söyledi şimdi biraz tedirgin oldum ellerine geçmediği için sizin başvuru yaptığınız zaman nasıl bir yol izlenmişti benim anlattığım olay ile örtüşüyor mu? Çünkü sıkıntı çıkarsa tekrar göndermek mecburiyetinde kalacağım. Anlayacağınız sıkıntılı bir durumdayım..

  • mehmettahameral Cevapla

   Merhaba,
   Keşke PTT ile göndermeseydin. Bu tarzda önemli şeyler için 2-3 lira daha fazla ücret ödeyip özel şirketler ile kargo yapılması çok daha güvenli. Üstelik kargo ellerine ulaştığında telefonunuza sms yollama imkanları dahi oluyor. Tekrar göndermenizde fayda var. Ne olur, ne olmaz..

 12. abdullah sağlam Cevapla

  merhaba iyi günler ben aselsanda staj yapmak istiyorum. gerekli kriterlere uyuyorum . yanlız stajı yanlız ankaradamı yapıyoruz. Evim istanbul da ankarada uzun süre kalcak imkanım yerim yok .

  • mehmettahameral Cevapla

   Evet, sadece Ankara’ da staj imkanı var diye biliyorum. Ayrıca tavsiyem, şehir dışında staj yapmanın sana + getirileri çok olacaktır.. Elindeki parayı yönetebilme, yiyecek içecek, kıyafet vs.. :)

 13. Oğuzhan Cevapla

  İyi günler. Ankarada oturuyorum elektrik-elektronik mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Ankarada Aselsan dışında bana staj yapabileceğim tavsiye ettiğin bir yer var mı ?

  Saygılarımla.

  • mehmettahameral Cevapla

   Havelsan, Roketsan vb Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’ nın kuruluşlarından birinde yapabilirsin.. IEEE’ deyken arkadaşlardan Schneider Elektrik’ i duyuyordum fakat Ankara’ da AR-GE’ si var mı bilmiyorum. Elektrik-Elektronik’ te başka hangi firmalar iyidir açıkcası pek bilmiyorum.

 14. sedef Cevapla

  Myo bilgisayar prog. Aliyorlarmi. Myo adina staja dair birseye raslamadim. Aliyorlarsada lisans tan sonrami aliyorlar. Simdiden cok tesekur ederim :)

 15. dyg Cevapla

  merhaba,
  Ben de sıze bsy sorabılırmıyım.Ben 3.sınıf elk-elektronık muhendıslıgınde okuyorum.Ben netten aselsana basvurdum ama daha evrakları gondermedım aklıma takılan sorular var.Ben sımdı aselsana stajyer olarak kabul edılsem sonra olası bı sebepten dolayı staj yapamıysaksam ne olacak pekı(staj kabul belgesı daha almadan)pekı staj tarıhlerını bız mı belırlıyoruz yoksa onlar mı?Bide o staj tarıhlerı arasında butunleme sınavları olsa 1-2 gunlugune ızın verıyorlar mı?
  Tesekkurler :))

  • mehmettahameral Cevapla

   Merhaba,
   Olası sebeplerden kastın bütünlemeler sanırım. Bence evraklarını gönder :) Sadece bütünlemelerden değil başka sebeplerden dolayı başlayamadın staja, o zaman mutlaka bir mail ile, ya da telefon ile belirt. Staj tarihlerini başvururken siz seçiyor olmuş olmalısınız aslında, geçtiğimiz sene haziran, ağustos ve temmuz ayları olmak üzere 3 dönem vardı. Başvuru esnasında hangi ay müsaitsiniz diye soruluyordu. Ama bu sene değiştirilmiş olabilir, sen başvururken öyle bir şey görmediysen, bu sene onlar belirleyecek..
   Bütünlemeler için izin olayına gelince, bu senin supervisorına bağlı birazcık :) Supervisor’ ından izin istersin, izin verirse gidebilirsin..

 16. yağmur Cevapla

  Merhaba Mehmet verdiğiniz bilgiler için teşekkürler bende başvurumu yaptım mühendislik zorunlu stajım için merak ettiğim şu ki başörtülü bayanların aselsan da staj yapma imkanı var mı? bir bilginiz var mı? bu şekilde bayanlara rastladınız mı?

  • mehmettahameral Cevapla

   Merhaba,
   Maalesef hatırlayamıyorum, gördüm ya da görmedim diyemeyeceğim.. Ama en azından bizim bölümde hiç görmedim diyebilirim.

 17. ezgi Cevapla

  Merhabalar. Ben de aselsan stajı için internet başvurusunu yaptım ve belgelerimi 1 hafta önce göndermiştim. Buradaki yorumları okuyunca farkettim ki belgelere başvuru no eklemedim bu bir sorun olur mu acaba? Şimdiden teşekkürler.

  • mehmettahameral Cevapla

   İnternet başvurusunu yaptıktan sonra bir ekran karşınıza çıkıyor, o ekranın çıktısını almanız söyleniyordu. Orada başvuru no yazıyordu. O çıktıyı aldıysanız sorun yok. Ama almadıysanız ve başvuru no yu da yazmadıysanız, başvurunuzun çöpe gitme ihtimali var.. Yetkililer ile görüşmenizi tavsiye ederim..

 18. samet Cevapla

  ben fırat üniversitesinde okuyorum . Okuduğumuz okulun ne gibi gir önemi var ben girebilirmiyim

  • mehmettahameral Cevapla

   Merhaba,
   Bu soru sorulmuştu, yorumlar ve cevaplarını okursan umarım faydalanırsın :) Onun dışında, özetleyecek olursak, okulun önemi var, ama sen önemli okullarda okuyan kişilerden kendini daha da çok bilgili tecrübeli başarılı görüyorsan emin ol sende staja kabul edilirsin :) Bu konuda da CV’ in önemli bir rol oynuyor.

 19. GÜLER Cevapla

  Merhaba ,öncelikle bilgilendirme için teşekkürler, bana kabul maıl ı geldi,gerekli evrakları 10 mayısta ankara ya götürmemi istiyorlar.Ben değilde yakın bir akrabam gitse problem olur mu acaba,yahut ben mi gitsem daha iyi olur(Okulum izmirde )..Birde diğer sorum Aselsan stajyerlere ücret ödüyor mu acaba ?

  • mehmettahameral Cevapla

   Öncelikle tebrikler :)
   Özellikle mailde mutlaka sizin gelmeniz gerekiyor denilmemişse yakınınız götürebilir. Ben evrakları götürmeye gittiğimde yaşlı amcalar teyzeler de görmüştüm :) Aselsan stajyerlere ücret ödemiyor.

 20. ezgi yavuz Cevapla

  aselsan da yönetim stajı için kabul edildim.fakat okuldan görüştüğüm kişiler staj defterinde zorlanırsın dediler. staj defterinin %70 ini doldurmak zorunda gerekli.ve soruların iş etütleri,simülasyon ve sistem analizi kısmını yapmam gerekli.Siz staj defteri hazırladınız mı ya da herhangi bir şekilde zorlandınız mı? Açıkcası aselsan a kabul edilmişken bırakmak istemiyorum ve staj defterini dolduramazsam da okulumun uzayacağını söylediler ve stajın red edileceğini.çok kararsız kaldım bilgilendirirseniz sevinirim.

  • mehmettahameral Cevapla

   Merhaba,
   Evet bende staj defteri doldurmuştum. Sadece bazı özel yerleri supervisor ım çıkartmamı istemişti. O konuyu merak etme, supervisor ın ile bu konuyu aranızda halledebilirsiniz.

 21. Sıla Cevapla

  Merhabalar
  Bilgisayar Mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim..Öğrenmek istediğim şu ; bu sene Tübitak’ta 30 iş günü staj yapacağım evrakları imzalattım her şey tamamdı, fakat okul son anda zorunlu staj başvurusunu 60 iş gününden 40 iş gününe düşürdü. Tübitak’ta 30 iş günü yapsam, seneye Aselsan’a gelme durumunda 20 veya 30 iş günü staj yapabilirmiyim ? Sadece 10 iş günüm kalmış oluyor ama 20 veya 30 yapma şansımız var mı? Yoksa sadece 10 günümüzün kalması bir problem çıkarır mı ?

  Teşekkürler

  • mehmettahameral Cevapla

   Firmaların stajyer alımında özellikle belirttiği husus olan “zorunlu staj”, üniversitenin öğrencisine belirtilen süre aralıklarında sigorta yaptırma zorunluluğundan dolayıdır. Firma ekstra olarak bir de öğrenci sigortası ile uğraşmamak için… Aksi takdirde firmada stajyer konumunda öğrencinin başına bir şey gelmesi durumunda bütün sorumluluk ilgili firmaya düşüyor ve bu da büyük bir sorumluluktur.
   60 değil 160 iş günü bile staj yapabilirsin.. Lakin dediğim gibi firmalar sigorta istiyorlar. Şu şekilde çözüm üretebilirsin, ki bende lisans hayatım boyunca bütün yazlarımı stajyer olarak geçirdiğim için ben de böyle bir yol izlemiştim.
   Zorunlu staj süren bittiğin günden diğer günlere kadar, kendin “gönüllü staj” yapabilirsin. Fakat gönüllü olduğu için sigorta ücretini okula senin ödemen gerekiyor. Sigorta ücreti derken de gözün korkmasın, ben 10 gün için 5-10 lira gibi ufak bir ücret veriyordum. Okul da sigortamı yapıyordu. Böylece “zorunlu staj” arayan şirketlere kabul alabiliyordum.
   Başarılar,

 22. AzizColak Cevapla

  İyi Günler.
  Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği öğrencisiyim. Gelecek yıl iş yeri eğitimim var 72 iş günü kadar yaklaşık bir dönemime denk gelen bir eğitim bu. Benim bir sorum olcak ve sorum şu şekilde; Aselsan uzun dönem stajer alıyo mu ? Ekimden ocağa kadar yada şubattan hazirana kadar ? Teşekkükler.

  • mehmettahameral Cevapla

   Aselsan’ da uzun dönem stajyerlik gibi bir poziyon olduğunu sanmıyorum. Ancak “Aday Mühendis” pozisyonu olduğunu biliyorum. Eğer 4. sınıfa geçmişsen ve Ankara’ da okuyorsan haftada iki üç gün gelebilecek ders programın varsa, Eylül ayında başvuru yapıyorsun. Kabul edilirsen belli bir maaş ile başlıyorsun. Bunu da uzun dönem staj olarak okuluna saydırabilirsin..

 23. oğuz özen Cevapla

  merhabalar, ben dikey gecis ogrencisiyim , yani iki yil on lisans yaptiktan sonra sinavla 4 yilliga yerlestim.On lisans not ortalamam 3.88 dikey gecis yaptigim okulda ise 2.70 sizce iki transkript yollamam avantaj olur mu basvuruda ? yoksa not ortalamaniz bolumunde ucun altindaym diye direk elenirmiyim.

  • mehmettahameral Cevapla

   Aslında başvuru yaptıktan sonra verilen çıktı ile iki transkriptini beraber yollasan güzel olabilirmiş. Hangi okula dgs ile geçtin vs onlara bakıp karar verirler.

 24. beyza nur Cevapla

  merhabalar ben . sınıfa geçtim aselsana kabul aldım.pazartesi başlayacağım.Benim sorum şu olacak : elimde olmayan sebeplerden dolayı ilk hafta 2 gün devamsızlık yapacağım ancak başka yapmam bu sorun oluyor mu oryantasyon aşamasında?

  • mehmettahameral Cevapla

   Benim sorum ise şu olacak; kaç hafta staj yapmayı düşünüyorsun? Oryantasyon zaten 1 hafta sürüyor. Bana staj 4 hafta çok kısa gelmişti ve uzatmak için başvurmuştum fakat ilk başvuruda nasıl başvurmuş isek o şekilde olacağını ve değiştiremeyeceklerini söylemişlerdi. Yani sen geriye kalan 2 haftadan ya da 3 haftadan verim alabilecek misin? Haa sadece kağıt üstünde Aselsan’ da staj yapmış oluyum diyorsan orasını bilemem tabi. Sorun olur mu? Supervisorın staj defterindeki “Devam” kısmına 100 üzerinden 50 verir sadece o kadar :) Ama durumu açıklarsan belki düzeltebilirsin olayı..

 25. Yesa Cevapla

  Öncelikle merhaba,

  Yazınızın tamamını okudum. Gayet açık, aydınlatıcı bilgiler vermişsiniz. Ellerinize, emeğinize sağlık. Ancak bir konuda sorum olacak.
  Aselsan’da staja 11 Ağustos 2014’te başlayacağım fakat malum 10 Ağustos seçim günü. İl dışından Ankara’ya geleceğim için de biraz ucu ucuna olacak her şey. Sorum ise şöyle:

  Aynı hafta içinde okuluma gidip birkaç evrak teslim etmem gerekiyor. Bu da Aselsan’dan bir gün veya yarım gün için izin almamı gerektiriyor. İzin konusunda tolerans gösteriyorlar mı? Yoksa çok mu katılar bu konuda? Yani “Hayır kat’iyen olmaz” gibi bir cevap alma ihtimalim var mı?

  Şimdiden çok teşekkür ederim ve başarılarınızın devamını diliyorum :)

  • mehmettahameral Cevapla

   Teşekkürler.
   Normal zamanda bu tamamen supervisorına bağlı. Dediğin gibi hayır katiyen olmaz da diyebilir, tamam bugün biraz erken çıkabilirsin de diyebilir. Ancak ilk hafta olduğu için ilk hafta oryantasyon haftası, yetkiliden izin alman gerekiyor. Büyük ihtimalle bir sıkıntı çıkmaz.
   Not: Aselsan mesaileri zaten 16:30′ da bitiyor? 1-2 saatlik zaman içerisinde okuluna gidip bir kaç günde de halledebilirsin belki..

 26. betul Cevapla

  merhaba ben de bu yaz stajımı aselsan rehis eldd urun destek bolumunde yapacağım fakat benım bıraz endıselerim var ben hbt bolümünde staj yapayı ıstiyordum ama bölümünü değiştirmiyorlarmış diye duydum. Rehis eldd urun destek bolümü hakkında bilginiz varsa bilgi verebilir misiniz genelde neler ve nasıl projeler yaptırılıyor.

  • mehmettahameral Cevapla

   Merhaba,
   Evet ben de bölüm değiştirilmiyor diye biliyorum. Bence merak etme, çünkü okuduğun bölüme göre dağılım yapılıyor zaten. Yani bir bilgisayar mühendisini elektrik elektronik mühendisliği görevine vermiyorlar. Ya da tam tersi. O yüzden sorun yok 😉

 27. Ezgi Yavuz Cevapla

  Merhabalar tekrardan.Aselsan’da kılık kıyafete karışıyorlar mı? Devlet kurumu olduğu için resmi olabilir diye düşündüm.

  • mehmettahameral Cevapla

   Aselsan devlet kurumu değildir. Aselsan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının bir kuruluşudur ve anonim şirkettir :)
   Ancak; Askeri Elektronik Sanayi’ de Askeri bir düzen olduğu doğrudur. Çok abes giyinmediğin sürece sorun olmaz. Zaten ilk bir kaç gün etrafı görür tanır, ona göre hareket edersin. Başarılar..

 28. Mehmet Islak Cevapla

  Merhaba,

  öncelikle yardimin icin sagol:) Ben dogma büyüme almanyaliyim ve suan rwth aachende yüksek lisansimi makina mühendisligi dalinda yapiyorum. Ilerde türkiyeye temelli dönüp ülkem icin yararli olmak istiyorum. O yüzden öncelikle aselsanda staj yapmak isterim. Yurt disindan mühendis alimi oluyor mu aselsanda (sadece staj icin degil)? Almanyanin büyük firmalarinda staj yapmis ve aday mühendisi olarak calismis olmak bir avantaj olur mu? Ne önerirsin acaba alinma sansimi yükseltmek icin?

  • mehmettahameral Cevapla

   Selam,
   Tabiki, ASELSAN tersine beyin göçü için Türkiye’ de çaba gösteren nadir firmalardan. HR birimindeki bir bayan ile konuşurken, Stanford’ da masterını bitirecek olan bir mühendisi getirmeye çalıştıklarını söylemişti. Senin soruna dönecek olursak, Almanya’ nın büyük firmalarını muhtemelen onlar da biliyorlardır ancak şunu da unutmamak gerekir; nerede staj yaptığından çok stajda ne yaptığın ve ne öğrendiğin önemli. ASELSAN ın resmi web sitesi üzerinden CV’ ini yüklemen senin adına faydalı olacaktır.

 29. Volkan Cevapla

  Merhabalar, malum mart ayı itibariyle Aselsan staj başvuruları başladı.Ben İstanbul da ikamet eden Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Şartlara uyuyorum fakat Ankara dışından gelen öğrenciler için barınma,kalacak yer sorunu için Aselsan dan bir destek var mıydı? Mesela Sermaye Piyasası Kurulu Kyk ile anlaşıp yurtlarda kalmaya kolaylık sağlıyordu. Yorumlardan okuduğum kadarıyla stajyer ücreti de yok. Gelen öğrenciler 1 ay boyunca tüm barınma,yiyecek ihtiyaçlarını kendi karşılayacak sanırım :)

  • mehmettahameral Cevapla

   Selam,
   ASELSAN stajyerlerine ücret veriyor mu? Evet vermiyor, sadece ulaşım ve öğlen yemeği hizmetlerinden faydalanabiliyorsunuz. Benim kendi konaklama imkanlarım olduğu için araştırmamıştım. Fakat KYK yurtlarında kalan arkadaşlarımdan bildiğim kadarıyla, başka şehirlerdeki yurtlarda eğer yurtlar boş ise çok sıkıntı olmadığı yönünde… ASELSAN’ ı karıştırmayıp bunu kendinde halledebilirsin..

 30. Ayşenur Cevapla

  Merhabalar ben aselsana staj için başvuru yapmayı düşünüyorum fakat merak ettiğim birşey var acaba cumartesi günlerini staja dahil etme imkanımız olabiliyor mu? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • mehmettahameral Cevapla

   Merhaba,
   Cumartesi günlerini staja dahil etmekten ziyade, ASELSAN’ ın sana sunduğu 3-4 farklı seçenek var staj süreleri için. 20 iş günü, 25 iş günü ve 30 iş günü. Eğer okulun 20 iş gününden fazla istiyorsa bunlardan birini seçebilirsin. ASELSAN’ ın cumartesi günlerini staja dahil edebileceklerini sanmıyorum.

 31. ankaralı Cevapla

  3.sınıf makina muh ogrencısıyım. Staj basvurusu yapmak için internette bazı bilgileri doldurdum, ama eksik belgeler oldugunu anlayınca çıktım siteden. Kaydetmedim bilgileri , şuan girip basvuruyu tamamlamaya calısıyorum ama girmiyor, bu TC ile kaydınız var diyor.. İnternetten basvuru yapamayacakmıyım ben :( ? ,Çok acil cevabınızı bekliyorum.

 32. akif Cevapla

  Merhaba ,
  Ben gazi uni. Teknoloji fakultesinde eem okuyorum. Aselsanın staj ve işe alımda nelere dikkat ettiğini ögrenenebilirmiyim. Mesala iyi ing yuksek ort ve bir kac prog dili ogrenirsem girme şansım varmı sizce. Tavsiyeleriniz nelerdir.

  • mehmettahameral Cevapla

   Selam,
   Staj konusunda yukarıdaki yazılarımı detaylı incelemenizi öneririm. Aselsan’ ın işe alım politakasının ya da işe alım süreçlerinin detaylarını ben de bilmiyorum. Ama, genel olarak açıklamak gerekirse, iyi bir mühendis olmak isteyen herkes zaten ingilizceyi default olarak iyi biliyor olması gerek. EEM’ de nasıl olur bilmiyorum ama bilgisayar mühendisliğinde bir alanda çok iyi olmak gerekiyor. Java, .Net vb gibi.

 33. Deniz Cevapla

  Merhaba,
  Öncelikle bilgilendirmeler için teşekkürler. 2 sorum olacak ;1.si başvuru yaparken cv ekle diye bir bölüm yoktu cv lerimizi sonramı veriyoruz?
  2. si başvuru yaptıktan sonra kabul edilirsek mülakat falan oluyor mu yani başvuru tek aşamadan mı oluşuyor ve belirleyici en önemli kriter not ortalaması mı?
  Şimdiden teşekkürler…

  • mehmettahameral Cevapla

   Merhaba,
   CV yükleme bölümü neredeydi hatırlayamıyorum. Aselsan’ ın web sitesi üzerindeki işe alım / staj gibi formlar yıllara göre değişiklik gösterebilir. Bir kaç arkadaştan staja kabul edilen arkadaşlarının mülakata çağrıldıklarını duymuştum. Ancak bu biraz kulaktan dolma gibi geliyor, çünkü ne ben ne de diğer arkadaşlarımın hiç birisi mülakata çağrılmamıştı. Kriterler genel olarak not ortalamanız(ilgili derslerdeki başarınız), okulunuz ve CV’ niz.

 34. seda Cevapla

  merhaba başvuru kodu ile ilgili birşeyler söylemişsiniz yalnız ben internet üzerinden başvuru yaptım ama başvuru kodu diye birşey göremedim benden bunu istediklerinde nerden bulabilirim acaba ?

  • mehmettahameral Cevapla

   Merhaba,
   Formu doldurup başvurunuzu submit eder etmez, formun başarıyla doldurulup submit edildiğine dair bir onay mesajının olduğu ekrana yönlenmiş olmanız gerekiyor. Bu bölümde büyük harflerle başvuru kodu yer alıyordu. O sayfanın çıktısını alıp başvuru paketinize eklemeniz gerekiyordu. Ancak bu yıl başvuru sistemini değiştirmiş olabilirler. Bilgilendirmeleri vs dikkatli okumanız gerekiyor.

 35. Handan Cevapla

  Merhaba, geçtiğimiz gün Aselsanın yaz stajını kabul edildim.Değerli yazınız için çok teşekkür ederim. :)

 36. seda Cevapla

  Merhaba, başörtülü bayanların çalışmasıyla alakalı bir bilgi edinebilir ve bizlerle paylaşırsanız çok güzel olur. Emeğinize sağlık başarılar..

  • mehmettahameral Cevapla

   Merhaba,
   Bu konular geçen sene de sorulmuştu ancak yanıtlamak istememiştim.
   Şahsen ben staj süresi içerisinde hiç başörtülü bayan gördüğümü hatırlamıyorum. Staj kabul mektubunuzu almaya gittiğinizde, ya da staja başladığınız gün netleşir her şey…

 37. Gizem Cevapla

  merhaba; yaz stajı için aselsan ın bize sunduğu temmuz ağustos arası olan 30 günlük staj tarihinin ayın kaçında başladığını öğrenebilir miyim?

  • mehmettahameral Cevapla

   Merhaba,
   Staj kabul mektubunuzu almak için Aselsan’ a gideceksiniz (siz veya yakınınız), ve bunu okulunuza vermeniz gerekiyor(sigorta ve staj işlemlerinin başlayabilmesi için).
   Staj kabul mektubunuzda tarihler yazıyor olacak…

 38. Murat Cevapla

  Merhaba;
  Bu dönem Tüpraşın izmit rafinerisinden ve Aselsandan staj kabulu aldım. Sizce hangisini tercih etmeliyim?
  Teşekkürler.

  • mehmettahameral Cevapla

   Merhaba,
   Kısmet işi, ama ben olsam sanırım Aselsan’ ı tercih ederdim. Ama Aselsan’ a gidip de sana hiç bir yararı da olmayabilir. Tüpraş’ da belki daha çok geliştirebilirsin kendini. Ya da tam tersi. Tercih senin. Ama hangisini seçersen seç mutlaka diğer firmaya gelemeyeceğini bildir.

Bir yant bırakın