Merhaba arkadaşlar,
Bildiğimiz gibi Marketplace’ in Türkiye’ ye açılmasının ardından Windows Phone Dev(App Hub)’ de Türk Developer’ lara açıldı. Karışıklık olmaması için birkaç döküman ve bilgi vermek istiyorum. YallaApps’ teki uygulamalarımızın WP Dev’ e aktarılması için öncelikle YallaApps’ e üye olduğumuz e-mail (bu aynı zamanda DreamSpark üyeliği için) ile aynı olması gerekiyor. Buna değindikten sonra Skydrive’ a yüklediğim bu dosyayı referans alarak üyelik işlemlerinizi tamamlayınız. (Aşağıdaki hususlara dikkat ederek.)

Üyelik işleminde dikkat etmeniz gereken hususlar:

– E-mailiniz ile login olduktan sonra Join Now butonuna tıklıyoruz.

– Select Country bölümünden Türkiye’ yi seçiyoruz ve ardından Individual or student comboBox’ ını seçiyoruz. Ve Lisan Koşullarını okuyup(!), okuduğumuza dair tickleme yapıp Next diyoruz.

– Purchase subscription aşamasında bize ödeme seçeneklerini sunuyor. Eğer WP Dev’ üye olmanız için özel bir Promo Code’ a sahipseniz Promo Code’ unuzu giriniz, eğer DreamSpark üyeliğine sahipseniz, I’m a DreamSpark verified Student comboBox’ ını işaretleyiniz, bunların hiçbirine sahip değil ve ücret ile bir yıllık üyelik satın almak istiyorsanız, pay for annual subscription’ ı seçerek ödeme işlemlerini gerçekleştiriniz. Bu bölümü de Next diyerek geçiyoruz.

– Eğer  pay for annual subscription dediyseniz, ardından gelen sayfada kredi kartı ya da paypal ile iki şekilde ödeme yapabiliyorsunuz. Kredi kartını seçtiyseniz, kartınızın bilgilerini girerek işlemi bitiriyorsunuz. Paypal olarak ödemek içinse tipik paypal ödeme şekliyle paypal emailinizi ve hesabınızı verip, ardından paypal dan onaylayıp işleme devam edebilirsiniz.

– Bundan sonraki aşama ise uygulamalarımız yayınladığımızda kim tarafından uygulamanın geliştirildiğini gösteren Publisher name’ i, vergi için Tax Profile’ ı ve ücret ile satmak istediğiniz uygulamarınızın ücretlerinin ödenmesi için vereceğini Payment account’ u doldurarak bütün üyelik işlemleri tamamlanmış oluyor.
Ardından bu adresteki formu eksiz olarak doldurarak YallaApps’ e bildirmemiz gerekiyormuş.. (Yalnız form’ da YallaApps Email adresi ve app hub a üye olduğunuz email adresi diye ayrı ayrı sormuş, burdan da belki de ayrı ayrı emailler olsa olurmuyduki acaba sorusu gelebilir akıllara, ama işimizi sağlama almakta fayda var…)

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..