Biliyoruuuum biliyorum, malesef sizleri aksattım. Yoğun bir şekilde blog yazamamanın üzüntüsü içerisindeyim, inşallah ilerleyen günlerde yeni bir kaç proje ile karşınızda olacağım ama onun öncesinde sizlere Melikşah IEEE Öğrenci Kolundan bahsetmek istiyorum.
Bildiğiniz gibi Melikşah Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanlığı görevim 2 sene olduğu için, şartlar gereği bitti (2010-2011 & 2011-2012). 2012 yazı boyunca IEEE’ yi arkadaşım Elif Kılıç ile beraber okulumuzda kurmaya çalışmış ve sonucunda bu sene hem okulumuzda hem de global çapta IEEE öğrenci kolunu kurmuş bulunmaktayız. İlerde belki bir yazımla daha IEEE Student Branch nasıl kurulur yazısı yazabilirim.
Peki Nedir bu IEEE?
The Institute of Electrical and Electronics Engineers ya da kısaca IEEE (Türkçe: Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü), elektrik, elektronik, bilgisayar, otomasyon, telekomünikasyon ve diğer birçok alanda, mühendislik teori ve uygulamalarının gelişimi için çalışan, kar amacı olmayan, dünyanın önde gelen teknik organizasyonudur.
1884 yılında Alexander Graham Bell ve Thomas Edison gibi dönemin büyük bilim adamlarınca temelleri atılmıştır.
150 ülkede 365.000’i aşkın üyesi (68.000’i öğrenci) ile IEEE, tüm dünyaya yayılmış 10 alt bölgesi, 300’den fazla yerel bölgesi ve 1430’dan fazla öğrenci koluyla çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye’nin de içinde bulunduğu 8. Bölge’de (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) 5000’i öğrenci üye olmak üzere 26.000 üyesi vardır.
Dünyada elektrik, elektronik mühendisliği, bilgisayar ve otomasyon teknolojilerindeki yayınların %30’unu yayınlar. Bu alanlarda, 80’den fazla yayını olan 37 farklı teknik topluluk vardır ve 900’den fazla endüstri standardı geliştirilmiştir.

Biz neler yaptık? Yapacağız..

Bizler bu sene yeni olmak ile beraber yine de bir kaç etkinlik yaptık..

Bunların ilki tanışma toplantımız idi, etkinliğimize canlı yayın ile Microsoft Türkiye Akademik Programlar Yönetici sevgili hocamız Mustafa Kasap’ ın katılımı ile gerçekleşti.

Hemen ardından bir kaç hafta sonra Proteus dersleri verildi.

Melikşah IEEE Proteus

Emel Tarman Görme Engelliler Okuluna Ziyarette Bulunduk..

Melikşah IEEE Emel Tarman

Erciyes IEEE’ nin yaptığı finaller öncesi moral gecelerinde bizlerde onlara eşlik ettik..

Melikşah IEEE Erciyes IEEE

Hep beraber yılbaşını kutladık..

Melikşah IEEE Yılbaşı

Veee önümüzde..

İlk Olarak 20 Şubat 2013′ te TAI’ ye teknik gezimiz var..

Melikşah IEEE TAI Teknik Gezi

Sonrasında ise 28 Şubatta Tuğba Özdenal’ ı ağırlayacağız..

Melikşah IEEE Tuğba Özdenal

IEEE 2013 Başkanlar Kurultayı
Gerçekten inanılmaz bir ortam, IEEE ruhunu yakından tanımak ve içinde bulunmak.. İlk kurultayımızdı, öğrenmem gereken pek çok şey öğrendim. Bu bilgileri ise, candan kandan yakın yeni edinilmiş dostluklarla öğrenmek ise apayrı bir duygu 😉
IEEE 2013 Başkanlar Kurultayı

Bu sene kurultaya ev sahipliği yapan Ege Üniversitesi IEEE Öğrenci Koluna sonsuz teşekkürler 🙂