Yeni bir uygulama yaratmanızda ve gelecek büyük yeniliklerin bir parçası olmanızda yardımcı olabilecek bir blog yazısıyla merhabalar.

Windows Phone yeniliğe ve yaratıcılığa tamamen açık bir platformdur. Farklıdır. Ve sizin de fark yaratmanızı sağlar. Bu başkaları tarafından fark edilmek için bir şans. Benzersiz olun ve mobil platformdaki yeni gelişmelerin bir parçası olun. Yazılım dünyasında yeni olmanız hayalinizdeki uygulamayı geliştirmeniz için bir engel değil. Bu yazım sayesinde öğrenciler için ücretsiz olan Microsoft araç ve kaynaklarının dünyasına giriş yapacaksınız. Aktif, bilgili ve motive öğrenci gruplarıyla iletişime geçme şansınız olacak.

İlk uygulamanızı geliştirmek için sadece bir saat ayırın. İlk Windows Phone uygulamanızı geliştirmek için kodlama ve uygulama yazılımlarını bilmenize gerek yok. Size tüm araçları, çalışmaları, tavsiyeleri ve desteği Microsoft zaten sağlıyor. Yeri geldiğince bana da mehmet.meral[at]msakademik[dot]net adresinden ulaşabilirsiniz. Blogumu takip ederek uygulamanızı Windows Phone Marketplace’de görebilirsiniz.

1. ÜCRETSİZ YAZILIM ARAÇLARINIZI İNDİRİN

Nereden bakarsanız bakın yazılım araçlarının ücretsiz olması kendi telefon uygulamanızı yaratmanız adına mükemmel.

Öncelikle yapmanız gereken, Visual Studio 2010′ a sahip olmak. Visual Studio 2010 ücretli bir program lakin buradan trial versiyonunu indirip deneyebilirsiniz Ya da öğrenci iseniz, Microsoft DreamSpark’ a ücretsiz üye olarak Visual Studio 2010′ u ücretsiz indirebilirsiniz. Adım adım DreamSpark’ a üye olmak için buradan dökümanı inderebilirsiniz. Visual Studio 2010′ u indirdikten sonra yapmamız gereken Visual Studio Service Pack 1′ i yüklemek, isterseniz Windows Update ile güncelleme yapabilirsiniz, isterseniz download ederken direk Visual Studio 2010 with SP1 ibaresine dikkat ederek download etmelisiniz. Service Pack 1′ i de yükledikten sonra tek yapmamız gerek Windows Phone 7 Software Development Kit’ i download edip yüklemek.

BURAYA TIKLAYIN ve ücretsiz Windows Phone yazılım araçlarını indirin. Bu araçlar Windows Phone uygulaması yada oyunu geliştirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içermekte. Daha basit olamaz!

2. GELiŞTiRiN VE TEST EDİN

Eğer daha önce hiç uygulama geliştirmediyseniz QuickStarts ile başlarsanız sizler açısından öğretici olur ve en popüler görevler hakkında örnekler ve yönergeler içerir. ‘Hello World’ modulü ile başlayın. Bir saatten kısa bir sürede, ilk uygulamanızı geliştirmenizi ve geliştirme araçlarına alışmanızı sağlayacaktır. Bu aşamadan sonra QuickStarts kılavuzunu inceleyerek hedefinize uygun örnekler ile yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Eğer video izleyerek daha iyi öğreniyorsanız, Yeni Başlayanlar için Windows Phone Development bağlantısına göz atın. Bu kısa videolar sayesinde her adımın üstünden geçeceksiniz. Başlamaya hazır mısınız? Jump Start video bağlantısını izleyerek Windows Phone uygulamanızın tasarlanmasındaki temel adımları öğrenin.

İşte uygulamanıza giden kısa yol! Windows Phone Starter Kit for WordPress edinin. Bu paket WordPress blog’unu hızlı ve basit şekilde Windows Phone uygulamasına çevirir.

Aynı zamanda bir klüp, organizasyon veya gruba üyeyseniz Starter Kit for Schools paketini inceleyebilirsiniz. Bu paketteki kullanımı kolay ve üzerinde oynanabilecek şablonlar sayesinde organizasyonunuza marketplace’de bir kimlik kazandırabilirsiniz.

Doğrudan kodlamaya girmek isterseniz, örnek kod kaynakları kullanmak tam size göre olacaktır. Bu sayede kodlama dünyasında daha hızlı ilerleyeceksiniz.

Windows Phone SDK ile gelen Windows Phone Emulatörü sayesinde yazdığınız uygulamayı anında test edebilir hatalarınızı hemen giderebilirsiniz.

3. YAYINLAYIN

Yalla Apps üyeliği yaratarak Windows Phone marketplace platformuna katılın. Öğrenci olduğunuzu belirterek yıllık ücreti ödemeyeceksiniz. Microsoft DreamSpark üzerinden öğrenci olduğunuz onaylanacak. Yalla Apps üyesi olarak telefon uygulamaları ve oyunları geliştiren canlı bir yazılımcı kitlesi ile karşılaşacaksınız. Yeni başlayanlarla ve tecrübeli yazılımcılarla buradan iletişim kurabilirsiniz. Aktif forumlardan yardım alabilir ve gruba sorular sorabilirsiniz. Adım adım kılavuzu takip ederek Yalla Apps üyeliğine katılın.

Yazımın sonuna gelmeden önce, işin birde para kazanma kısmı var tabi ki de, ona da deyineyim. İster uygulamanıza reklam gömerek, isterseniz de uygulamanızı ücretli olarak satarak para kazanabilirsiniz. Visual Studio 2010 ve Windows Phone SDK ile beraber gelen Toolbox’ ta “Microsoft Ad” adındaki tool ile sürekleyip bırakarak reklam grid’ i oluşturabilirsiniz. Bunun içinde öncesinden Microsoft Advertising‘ e sadece üye olup ardından uygulamanız için bir id numarası istemeniz yeterli olucaktır. Ardından bu id numarasını Toolbox’ tan sürekleyip bıraktığımız yerdeki ilgili kod parçacığının içine yerleştirmek işlemi sonlandıracaktır.

İşte bu kadar !

Hadi Kodlamaya !!!